Logo Gmina Przesmyki

News

News zdjęcie id 341

Bezpieczne pozyskiwanie drewna na potrzeby gospodarstwa rolnego

13.10.2017

Wycinka drzew, czy to w posiadanym lesie, czy też na nieużytkach, gdzie rosną popularnie nazywane samosiejki, pozwala rolnikom na pozyskiwanie materiału na opał lub surowca do prac budowlanych. Prace związane z pozyskiwaniem drewna, tak jak i wiele innych w gospodarstwie rolnym są niebezpieczne i dla własnego dobra warto zachować przy ich wykonywaniu szczególną ostrożność.

Ścinkę drzewa należy dobrze zaplanować. Wskazane jest, by prace związane z pozyskiwaniem drewna wykonywały osoby z doświadczeniem, świadome zagrożeń związanych z obalaniem drzew czy obsługą pilarki łańcuchowej. Taka osoba powinna zdawać sobie sprawę z tego, że zanim przyłoży piłę do pnia powinna przewidzieć, w którą stronę drzewo upadnie. A wpływ na to ma nie tylko naturalne pochylenie, ale też kierunek wiatru oraz obłożenie pnia konarami. Niezbędne jest zwrócenie uwagi na to, co znajduje się w pobliżu drzewa, a co może być związane z jakimkolwiek zagrożeniem: przewody elektryczne, drogi i ciągi komunikacyjne, budynki, a przede wszystkim ludzie - potencjalni poszkodowani.

Po takich oględzinach można przystąpić do oczyszczania terenu wokół drzewa. Nie chodzi tu wyłącznie o wygodę przy pracy, ale o bezpieczeństwo, ponieważ kiedy wycięte drzewo będzie padać, nawet niewielki krzaczek czy kamień może utrudnić pilarzowi bezpieczne odejście. Dobrze jest też ściąć na początku niższe partie gałęzi, mogące utrudniać swobodne manewrowanie pilarką. Dla ochrony swojego ciała warto zadbać, by podczas pracy nie unosić pilarki powyżej linii barków, a konary obcinać stojąc obok nich, a nie pod nimi. Cięcie ścinające drzewa powinno składać się z dwóch rzazów: podcinającego oraz ścinającego. Niezwykle ważne jest pozostawienie tzw. zawiasy.

Dobrze jest podzielić się informacją o zamiarze przeprowadzenia wycinki z najbliższymi, by mieli świadomość miejsca i przybliżonego czasu jej trwania. Warto, by taką pracę wykonywały dwie osoby, przy czym konieczne jest zachowanie zasad komunikowania partnerowi zamiaru wykonania poszczególnych czynności. Wskazane jest, by mieć ze sobą telefon komórkowy, apteczkę oraz w chłodniejsze dni termos z gorącą kawą czy herbatą.

Ogromne znaczenie dla bezpieczeństwa ma ubiór, który ma nie tylko ogrzewać, ale też chronić przed urazami. Jego ważnymi elementami są kask ochronny z przyłbicą siatkową lub okularami chroniącymi twarz i oczy, dobre rękawice chroniące dłonie i wytrzymałe buty z noskami metalowymi.

Przy jakiejkolwiek pracy wykonywanej w obrębie gospodarstwa najważniejszy jest jednak zdrowy rozsądek i wyobraźnia. Szczególnie trudna praca przy pozyskiwaniu drewna wymaga maksymalnej koncentracji, rozwagi i ostrożności - spożycie nawet niewielkiej ilości alkoholu osłabia czujność, a wówczas nietrudno o poważny uraz, a nawet śmierć.

Podczas pozyskiwania drewna do celów opałowych rokrocznie ponosi śmierć kilka osób.

źródło:  https://www.krus.gov.pl/

Bezpieczne pozyskiwanie drewna 2017

Wójt gminy zaprasza

<p><strong>Marek Zalewski</strong></p>

Marek Zalewski

Przyjęcia interesantów:

Wtorek 8:00 - 16:00

Urząd Gminy w Przesmykach

ul. 11 Listopada 13
08-109 Przesmyki

Urząd czynny w dniach:
* pon. - pt. – 8:00 - 16:00

tel./faks
(25) 641 23 11
(25) 641 23 22
e-mail:
gmina@przesmyki.pl
tłumacz języka migowego

Ikona MIGAM

Zobacz również

wersja językowa

Kalendarz

lipiec 2025
Pn
Wt
Śr
Cz
Pt
So
Ni
1
2
3
4
5
6
7
8
9
10
11
12
13
14
15
16
17
18
19
20
21
22
23
24
25
26
27
28
29
30
31

Zegar

  • :
  • :
Akceptuję

Strona korzysta z plików cookies w celu realizacji usług i zgodnie z Polityką Plików Cookies.