News
informacja Powiatowego Lekarza Weterynarii w Siedlcach
05.12.2017
w związku z wejściem w życie w dniu 1 stycznia 2018r. programu zwalczania IBR/IPV i BVD MD w stadach bydła
INFORMACJE OGÓLNE NT. OPRACOWANEGO PROGRAMU
Cel programu:
- rozpoznanie i poprawa sytuacji epizootycznej w odniesieniu do IBR/IPV i/lub BVD MD w stadach bydła objętych programem.
- w konsekwencji stada te będą spełniały wymagania dla uznania ich za wolne od IBR/IPV i/lub BVD MD, co po pozytywnej kontroli PLW będzie mogło zostać potwierdzone decyzją administracyjną.
Rozpoczęcie programu:
1 stycznia 2018 r.
Przystąpienie do programu:
DOBROWOLNE!!!
Koszty programu:
Koszty realizacji programu, w tym koszty pobierania próbek i badań laboratoryjnych próbek oraz koszty nadzoru sprawowanego przez organy Inspekcji Weterynaryjnej, ponoszą posiadacze zwierząt, którzy uczestniczą w programie.
Uczestnictwo w programie:
- w programie mogą uczestniczyć stada bydła zarejestrowane zgodnie z ustawą z dnia 2 kwietnia 2004 r. o systemie identyfikacji i rejestracji zwierząt (Dz. U. z 2017 r. poz. 546), które posiadacz bydła zgłosi do uczestnictwa w programie.
- zgłoszenia należy dokonać do powiatowego lekarza weterynarii właściwego dla miejsca siedziby stada za pośrednictwem lekarza weterynarii zwyczajowo opiekującego się stadem.
- do uczestnictwa w programie od pierwszego roku jego realizacji należy zgłosić się najpóźniej do dnia 31 grudnia 2017 r.
- nowe stada mogą być zgłaszane do programu pod koniec każdego roku kalendarzowego tak, aby w nowym roku kalendarzowym mogły przystąpić one do realizacji programu,
- posiadacz bydła może zrezygnować z uczestnictwa w programie w trakcie jego realizacji (pisemnie, za pośrednictwem lekarza weterynarii).
Realizacja programu przez hodowcę:
- za prawidłową realizację programu odpowiada posiadacz bydła, którego stado zostało objęte programem
- próbki pobiera i przesyła do laboratorium lekarz weterynarii opiekujący się stadem.
- hodowca ma obowiązek przed rozpoczęciem realizacji programu przekazać PLW dane dotyczące lekarza weterynarii, który będzie pobierał próbki tj. imię, nazwisko i numer prawa wykonywania zawodu (nie musi być to ten sam lekarz, który zgłosił wcześniej do powiatowego lekarza weterynarii chęć przystąpienia hodowcy do uczestnictwa w programie).
- o każdej zmianie lekarza weterynarii należy niezwłocznie informować PLW.
- hodowca ma obowiązek prowadzenia tzw. karty zdrowia bydła dla każdej sztuki bydła w stadzie, którą należy uzyskać od PLW. KZB może być prowadzona w formie papierowej lub elektronicznej. KZB uzupełnia i aktualizuje, we współpracy z lekarzem weterynarii opiekującym się stadem, oraz przechowuje posiadacz bydła. W karcie tej są dokumentowane m.in. wyniki programu.
- wydanie karty hodowcy przez PLW powinno być poświadczone przez hodowcę!